מדור לקויות למידה של הדקנאט

56

כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול על תהליך האבחון ושירותי התמיכה לסטודנטים עם לקויות למידה באוניברסיטה. המרכז לאבחון לקויות למידה של דקאנט הסטודנטים מלווה ומסייע לסטודנטים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה משלב האבחון ועד לקבלת התואר.

מהו אבחון לקויות למידה?

אבחון לקויות למידה בודק תפקודי למידה כגון קריאה, כתיבה, יכולת כמותית, ומנגנונים בסיסיים נוספים כגון קשב, זיכרון, קצב עיבוד מידע ועוד. על מנת לאבחן לקות למידה, יש לאתר קושי במנגנוני הבסיס בנוסף לתפקודי הלמידה הנראים לעין.

מהם האבחונים הקבילים באוניברסיטה?

סטודנטים ומועמדים ללימודים אשר אובחנו בעבר כלקויי למידה וזקוקים לתמיכה לימודית ולהתאמות במבחנים, חייבים לעבור אבחון עדכני במרכז לייעוץ לימודי או להציג אבחון מת"ל בתוקף. אין די באבחון קשב לצורך קבלת התאמות.

המרכז מציע שני סוגי אבחונים:

 • אבחון פנימי – מיועד לסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב בלבד. האבחון והמלצותיו תקפים באוניברסיטת תל אביב.
 • אבחון מת"ל – מערכת ממוחשבת של מבחנים ושאלונים התקפה בכל המוסדות האקדמאיים בישראל.

כיצד נקבע אילו התאמות מגיעות לי?

ההתאמות הלימודיות ניתנות על סמך ממצאי האבחון, אופי וחומרת הקשיים ובהתאם לתחומי הלימוד (קיימות התאמות שאינן מאושרות בחלק מהפקולטות). במידה שנמצאתם זכאים לקבלת התאמות בדרכי היבחנות, ההמלצה תועבר לפקולטה בה אתם לומדים. אישור ההתאמות יעשה על ידי וועדת ההוראה בפקולטה ובמידה ואושרו, הדבר ייכתב ב"מידע אישי" ב- my tau.

מהם שרותי מרכז התמיכה לסטודנטים בעלי לקויות למידה?

חשבתם שבזה הסתיים התהליך? לשמחתכם הוא רק מתחיל… לאחר הסדרת אישור ההתאמות בפקולטה, מומלץ בחום לפנות למרכז התמיכה על מנת לקבל שירותי סיוע נוספים:

 • ליווי והדרכה אישית על ידי אחת מרכזות התמיכה- מתן אסטרטגיות ללמידה כגון תכנון וניהול זמן, קריאת מאמרים, כתיבת עבודות ועוד.
 • סדנאות למיומנויות למידה- מטרתן לתת כלים להתארגנות וללמידה נכונה כדי להגיע להישגים גבוהים יותר. לוח הסדנאות מפורסם בתחילת כל סמסטר.
 • שיעורי עזר- שיעורים פרטיים בעלות סמלית שמועברים  על ידי סטודנט מאותו החוג או הפקולטה.
 • חונכויות- מרכז התמיכה מפעיל במהלך שנת הלימודים מספר פרויקטים של חונכויות אקדמיות. במסגרתם מקבלים הסטודנטים ליווי אישי וקבוע ע"י סטודנט בוגר. חונכויות אלו מיועדות לסטודנטים בשנה א'.
 • כרטיסי צילום- בהתאם להמלצות האבחון ניתן לקבל מאיתנו במתנה כרטיס צילום, המתאים למכונות הצילום ולמדפסות ברחבי הקמפוס (מספר הצילומים מוגבל).
 • טכנולוגיה מסייעת– בהתאם להמלצות האבחון ניתן לקבל אישור כניסה לחדר מיוחד הכולל
 • עזרים ממוחשבים וטכנולוגיות מסייעות ללקויי למידה (כגון, תוכנות הקראה והגדלת טקסט ועוד).

אז רק רצינו לומר ש…אתם לא לבד!

למידע אודות הליך האבחון ואישור ההתאמות

http://deanstudents.tau.ac.il/Learning-Disabilities

מייל לפניות סטודנטים  yeutz@post.tau.ac.il

טלפון- 03-6409692 (שלוחה 4)

למידע אודות שירותי התמיכה לסטודנטים לקויי למידה באוניברסיטה

http://deanstudents.tau.ac.il/support

מייל- tmicha.ll.tau@gmail.com

טלפון- 03-6408232

ניהול זמן: KANBAN  אישי

Simple-kanban-board-

בטח כבר אמרו לכם – כתבו רשימת מטלות יומית, חודשית, שבועית, שנתית… אמרו לכם להשתמש באפליקציות… הציעו והציעו ושום שיטה עדיין לא התאימה לכם? אולי האסטרטגיה הבאה היא המושלמת בשבילכם.

שיטת ניהול הזמן הפשוטה והפרודוקטיבית ביותר פורסת את המשימות לפניכם כך שאתם אף פעם לא תוהים מה הדבר הבא שעליכם לעשות. שיטה זו היא כל כך קלה ותוכלו ללמוד אותה במאמר זה. לשיטה הזו קוראים KANBAN אישי ולא תאמינו – נכתבו עליה ספרים.

לשיטה שני כללים בלבד והיא נועדה לתת לכם מבט פשוט וויזואלי על המשימות שבסדר היום שלכם ולאפשר לכם להבין בקלות את סדר העדיפויות. יש לה מבנה פשוט וקל ליישום וכלים שיכולים לעזור לכם להתחיל בקלות, ואף יותר חשוב- להתמיד.

KANBAN אישי היא טבלה המתפקדת כמערכת ניהולית למשימות שלכם – הן הסטודנטיאליות והן האישיות. השיטה מוכרת וידועה בארגונים ורק בשנים האחרונות הוסבה לתחום הניהול האישי. בעבודתי עם סטודנטים המעוניינים באסטרטגיות ארגון אני שומעת פידבקים חיוביים על השיטה. חלקם הגדול מעיד על כך שזו שיטה שהם מצליחים להתמיד בה לאורך זמן, בעיקר בגלל הפשטות שלה.

ל-KANBAN  אישי יש שני חוקים:

 1. נראות של המטלות – בקצרה, אתם אמורים להיות מסוגלים בכל זמן לראות את עומס המטלות הכולל ולהיות מסוגלים לקבוע במהירות מהי המטלה הבאה עליה צריך לעבוד.
 2. להגביל את מספר המטלות עליהן עובדים בו זמנית –  לכך יש שני יתרונות: ראשית, זה מאפשר לראות את כל העבודה הנוכחית שעליכם לעשות ושנית, זה מאפשר להימנע ממולטי-טאסקינג שעשוי לגרום לשחיקה, לחוסר מוטיבציה ודחיינות. ניהול המטלות בשיטה הזו יכול ללמד אתכם לומר "לא" לדברים אחרים שצצים מבלי לוותר על איכות ההתקדמות האקדמית.

איך מיישמים?

יישום ה-KANBAN  האישי ברובו תלוי בכם. אתם יכול להשתמש באפליקציות מסובכות או בכלים מורכבים או להשתמש בלוח מודעות פשוט. להתחיל עם KANBAN  אישי זה קל – כל מה שבאמת צריך זה לוח עליו תוכלו לארגן את המשימות שלכם וכן גם מספר ניירות דביקים. יש לחלק את הלוח לשלושה טורים : משימות בתור, משימות בעשייה, משימות שסיימתי. את המטלות המחכות בתור אפשר לחלק לפי צבעים על פי תחומים – אישי, לימודי, משפחתי וכדומה. כאשר מעבירים לא יותר משלוש מטלות לעמודה "משימות בעשייה". כאשר מסיימים, מעבירים אותם לעמודה "משימות שסיימתי" – כדאי להשאיר אותם שם אם רוצים לשמור את המוטיבציה שלכם על אש גבוהה. וכעת, בכל פעם שאתם מביטים על לוח ה-KANBAN  האישי שלכם תוכלו לראות את המטלות שנמצאות בעשייה כרגע.

אם מרחב העבודה שלכם לא מאפשר לוח שכזה או אם אתם יותר "הטיפוס הטכנולוגי" כדאי שתתעמקו בשורות הבאות:

Trello- תוכנה שמבוססת על השיטה של KANBAN ומיועדת לקבוצות. כמובן שתוכלו להשתמש בה לצורכי ארגון הזמן האישי. זו תוכנה שיושבת על פלטפורמה אינטרנטית כך שניתן לעקוב מכל מחשב המחובר לאינטרנט וגם מפלאפון חכם. התוכנה מאפשרת להשתמש בתמונות וציורים, קל להשתמש בה והיא חינמית.

הנה לינק לסרטון ביו טיוב https://www.youtube.com/watch?v=aaDf1RqeLfo

והנה לינק לאתר שלהם https://trello.com/

Kanbanflow הכלי הזה הוא יותר פשוט בהשוואה ל-Trello. יש בו תוספת של עמודה שבה תוכלו לכתוב מה בדיוק אתם מתכננים לעשות באותו היום. יש אפשרות לערוך התראות שיוצגו כשמגיע זמן המטלות. יש אפשרות להפעיל טיימר פומודורו כדי להגביל את המשימה בזמן – כלומר יש אינטגרציה עם כלים נוספים של יעילות בניהול זמן. האתר נראה טוב במחשבים ובסמארטפונים ואין צורך להוריד אפליקציה.

קריאה נוספת:

PersonalKanban Blog

קורס קצר על Kanban אישי

גלריית תמונות  Kanban אישי

אלטרנטיבה: Lino 

lino

http://en.linoit.com/

אם הקנבן האישי איננו כוס התה שלכם – ישנה אפליקציית התארגנות מומלצת במיוחד שתסייע למתמודדים עם בעיית ארגון ודחיינות. באפליקציה זו ניתן לבנות לוחות שעם דיגיטליים ולהדביק כרטיסיות memo למטלות הסטודנטיאליות.

זוהי אפליקציה חינמית שנשלטת דרך הסמארטפון וכל מחשב אחר דרך שם משתמש וסיסמה בלבד. אפשר להעלות ללוחות השעם קבצים, תמונות, ווידאו שיעניקו לכם ארגון ויזואלי לחומר הנלמד. בנוסף לזה, ניתן לשחק עם הלוחות והכרטיסיות ולשנות את צבעיהם, להגדיל/להקטין את הכתב של הכרטיסיות ולשנות את זווית הדבקתם.

ברגע שמסיימים מטלה שמוצגת על כרטיס הmemo, ניתן למחוק אותה בקלות מהלוח. את לוחות השעם ניתן לייצור לשימוש הבלעדי שלכם או לשימוש ציבורי כגון חברי הקורס או לשיתוף ברשתות חברתיות כמו טוויטר ופייסבוק. זוהי אפליקציה המעולה לסטודנטים שנוטים ללמוד בעיקר באמצעות החוש הוויזואלי. נוחה וקלה מאוד לשימוש ומציגה פריסה רחבה הודות ללוחות השעם והמדבקות שמוצגות.

 

הפרעת קשב וריכוז, פתאום עכשיו פתאום היום?

צילום: מלכה היימן

מה זה בכלל הפרעת קשב וריכוז? ולמי בדיוק היא מפריעה?  מדובר במצב נוירו-התפתחותי העובר בתורשה (התפתחותי, כלומר, אם לא יטופל עלול ליצור הפרעות משנה). מאפיין כ-5%-10% מכלל האוכלוסייה, מתחיל לפני גיל 12 ופוגם ביכולות ובאיכות החיים של הסובלים ממנה בלפחות שני שדות עניין עיקריים בחיים (לימודים, חברה, משפחה, תעסוקה, הגשמה עצמית וכו').

אלה הסובלים מהפרעת קשב וריכוז  מתמודדים יום יום עם קשיים במגוון אספקטים בחייהם, לכל אחד הפרעה ייחודית לו, שהתפתחה בסביבה שונה ופעלה על בסיס קוגניטיבי, רגשי וגופני ייחודי וחד פעמי. חלק יסבלו מהעדר כישורי תכנון וארגון, יפסידו פגישות, ינהלו את הזמן באופן כושל.

לא מן הנמנע, ששולחן העבודה שלהם יכיל ערמות של דפים אליהם הם יתייחסו "אחר כך", חלק לא יצליחו לעקוב אחר הוראות (ומכאן גם סביר להניח שהם לעולם לא ייהנו משלל הפונקציות שמציע שלט הטלויזיה …), רשימת הפרויקטים שהם התחילו גדולה יותר מאלה אותם הם יצליחו לסיים ואם זה לא מספיק אז אחוז ניכר מהם לא יצליחו להתמיד לאורך זמן  בעבודות, לימודים, תחביבים ואפילו במערכות יחסים.

הסובלים מהפרעה זו ימצאו דרכים שונות ומקוריות לחפות על הפרעת הקשב והריכוז, הם יהפכו להיות  דברנים, דעתנים, צדקנים, חולי שליטה, ליצני הכיתה, בעלי זיכרון חזותי, מילולי ושמיעתי הרבה מעל הממוצע, מלאי קסם אישי כריזמה  ויכולת להתחבב, מקוריים, לא צפויים, רגשניים ורגישים, סנטימנטליים או ציניקנים הכול מהכול ולפעמים גם במקביל…

ידוע כי באופן סטטיסטי, הלוקים בהפרעת קשב וריכוז מעורבים יותר בתאונות דרכים, תאונות ביתיות, ופעילות של ספורט אקסטרים, חלקם מוצאים במריחואנה ובאלכוהול מפלט מה"רעש" התמידי שמלווה אותם, וחלק לא מבוטל מהם עלול לסבול מהפרעות מצב רוח וחוסר יציבות רגשית שיעיבו על כל מה שהם יעשו.

מעניין לבדוק למה בשנים האחרונות צצו להם עוד ועוד אנשים שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב וריכוז?, איפה הם היו עד עכשיו? ולמה בכלל האבולוציה אפשרה להם להגיע עד הלום?

אלופי הציידים והלקטים בורכו בהפרעת קשב וריכוז, היכולת שלהם להגיע לביצועים מעולים תחת לחץ, להיות יצירתיים ומקוריים עמדה לצדם ושמרה להם מקום של כבוד בחברה האנושית משך מאות אלפי שנים.

בשנים האחרונות, התרבות שלנו הפכה להיות אחרת ממה שהורגלנו אבולוציונית; הישגים אקדמאיים עומדים בראש סדר העדיפויות השאיפה אליהם הפכה  להיות נחלת הכלל (כמה אנשים מהדור הישן של הסבים והסבתות שלנו למדו יותר משמונה שנות לימוד?) תפקוד תקין בחברה עטורת הגירויים שלנו הפך להיות יותר ויותר קשה עבור הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

סטודנט בימינו חייב להיות בעל משאבי קשב מופלאים, השיעורים הם אינטראקטיביים, יום הלימודים ארוך, הציפיות והשאיפה למצוינות גוברות, הצורך לחלוש על  טלפון נייד שמריץ במקביל עדכונים ברשתות חברתיות, תיבת מייל פעילה, צ'אט, פרסומות מתוך באנרים מרצדים, צלצולי טלפון, מסרונים, הודעות וואטס אפ ועוד ועוד עוד.. רק אלה יש בהם בכדי להתיש גם את אלו שאינם סובלים מבעיות קשב וריכוז.

אלו המוצאים את עצמם בתוך מועדון מאותגרי הקשב והריכוז ישמחו לדעת שיש פתרונות שונים ומגוונים, טיפולים תרופתיים בשילוב עם טיפולים פסיכולוגיים והתנהגותיים יכולים לשפר לאין ערוך את איכות החיים.

אם את או אתה מרגישים שמה שנכתב פה מדבר אליכם ונוגע בכם, הדרך הטובה ביותר להתחיל להתמודד עם נושא זה היא לעבור אבחון מסודר אצל פסיכיאטר מבוגרים המבין בכל הקשור להפרעות קשב ויודע כיצד לאבחון נכון ולא פחות חשוב מזה, גם להתאים טיפול אינדיבידואלי שיכול לתת מענה וכלים מעשיים להתמודדות עם ההפרעה, ללמוד לחיות איתה ואפילו לנתב אותה לאפיקים פרודוקטיביים.

דר' מור פורבין,

פסיכיאטר מבוגרים

מרכז תחום הפרעות הקשב וריכוז מבוגרים במכון אניגמה פלוס

האם יש לי ADHD?

הפרעת קשב וריכוז חובקת תחומי חיים רבים; קריירה, זוגיות, משפחה, לימודים, חברה ועוד. מבוגרים שמתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז בחיי היום יום חווים קשיים מרגע לרגע ואורח חייהם מקשה על השגת מטרותיהם.

כך לדוגמא, אם מבוגר המאובחן עם הפרעת קשב וריכוז מראה סימפטומים של קשיי התארגנות הוא עשוי להתקל בקשיים בהתמודדות בברוקרטיה עם הרשויות, קושי לקום בבוקר ולהגיע בזמן לעבודה, קושי להספיק מטלות בעבודה בגלל ארגון זמן לא נכון, שכחה של מטלות ביתיות, שכחה של מיקום המפתחות/משקפיים, קושי בניהול לוח זמנים, קושי בתפקודי ההורות הדורשים התארגנות והערכות.

קשיים אלו כשאינם מטופלים עשויים לגרום לתחושת תסכול רב וחוסר אונים בקרב המבוגר המאובחן בהפרעת קשב וריכוז. לפני 20 – 30 שנה המודעות להפרעת קשב וריכוז היתה נמוכה וילד שהפגין סימפטומים האופייניים למחלה נחשב בעיניי סביבתו כעצלן, חולמני, "עם קוצים בישבן", לא ממשמש את הפוטנציאל שלו ועוד.

בתקופה ההיא למעטים ניתנה הבחנה של הפרעת קשב וריכוז הן בגלל חוסר המודעות והן בגלל שבאותה התקופה אפילו מאמרים מקצועיים לא ערכו הבחנה בין הפרעת קשב וריכוז ללקות למידה. המצב ייצר ילדים מתוסכלים, "כלואים" בתוך כיתתם ללא מענה לקשייהם, ילדים בעלי תחושה שלא משנה מה יעשו לא יצליחו לסגל לעצמם הערכה עצמית חיובית מתוך החוויה הבית ספרית משום שהסביבה ייחסה להם תכונות אלו.

ילדים אלו התבגרו עם תחושת ערך עצמי פחותה, לו היה בנמצא האדם שיכל לתת לתופעה שם ולאחר מכן טיפול, לא היה נדרש מילדים אלו לעבוד את שעברו. וכיום כשהם מבוגרים ומתמודדים עם אותם הקשיים; רמת מוסחות גבוהה, אימפולסיביות וקושי לשבת במקום אחד, יכולים הם לבחון ולאבחן את האפשרות שאכן הם מתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז ולטפל בה. רובם לא עושים זאת, על פי המחקר (שנערך באירופה).

ד"ר אסתר סובנקי (2013) חקרה את ההתנהלות הפרמקולוגית של מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז בגרמניה וגילתה כי שיעור המבוגרים המאובחנים נמוך מ-0.5% בניגוד לשיעור התממודדים עם הפרעת קשב וריכוז 3-4%. מבוגרים המאובחנים עם ADHD בסובלים מערך עצמי נמוך, חרדה, דיכאון, קושי בשמירה על קשרים חברתיים, קשיים בהורות, שימוש בחומרים מסוכנים.

מחקרה של ד"ר סובנקי מציע כי שימוש בטיפול פרמקולוגי עבור מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז עשוי להפחית לא רק את הסימפטומים המקושרים להפרעה אלא גם את תוצרי הלוואי שנובעים ממנה.  טיפול פרמקולוגי איננו הפתרון היחיד.

אם יש לכם סימפטומים של הפרעת קשב וריכוז יתכן שמצבכם יוטב במקרה שתשתתפו בתכנית אימון להפרעת קשב וריכוז. תוכניות האימון נועדו לאפשר מסגרת ארגונית אישית לחיי היום יום שיאפשרו לכם לנהל את חייכם באופן מייטבי.

אפשרות נוספת שמיטיבה מעט עם הסימפטומים היא מדיטציה, היכרות עצמית ומודעות לרגע הנוכחי. מדיטציה מאפשרת הבנה של הרגלים ודפוסים אוטומטיים והיכרות עימם ולאחר מכן שינויים, כמו כן, היא מאפשרת ויסות מוגבר של תחושות ורגשות תוך קבלה של נוכחותם.

טיפול בשיטת CBT נועד להפחית מצוקה נפשית עקב סימפטומים של ההפרעה ונמצא יעיל. הפחתה זו תיעשה על ידי שינוי התנהגות ומודעות ושינוי מחשבות לא רציונליות (קוגניציה).

המילה קוגניציה מתייחסת למחשבות, תפיסות, אמונות והחלטות. הפגישות הטיפוליות תחומות במספר מפגשים מוגבל והינן מכוונות מטרה מדידה ומוגדרת מראש. על פי שיטה זו הבוגר המאובחן בהפרעת קשב וריכוז הוא שותף פעיל לתהליך הטיפול הן מתוך הבנת הבעיה והן מתוך אופן פתרונה (מאיירס, 2011).

סיוע מביטוח לאומי: עד 50,000 ש"ח בשנה

סיוע-לביטוח-לאומי

האם ידעתם שסטודנטים המאובחנים עם לקות למידה ו/או הפרעת קשב וריכוז זוכים להטבות מהביטוח הלאומי? זה קורה אם עמדתם בתנאי הזכאות. המוסד לביטוח לאומי שמציע הטובות אלו לא פעם מערים קשיים על הזכאים. לעיתים בגלל שהמוסד לביטוח לאומי כפוף לחוקים ונהלים אותם עליו ליישם. אנו מציעים מדריך שיסייע לכם לצלוח את המכשולים הברוקרטיים בדרך לקבלת זכאות.

הלמ"ס מדווח כי בשנת הלימודים אשתקד למדו 305,550 סטודנטים במכללות ובאוניברסיטאות. על פי נתונים שהציג המוסד לביטוח לאומי, כ-7% מתוכם היו בעלי לקות למידה (21,000 סטודנטים בערך).

הקושי הגדול הוא בדרך לקבלת הסיוע. תהליך קביעת הזכאות לנכות נקבע על פי מידת לקות הלמידה. המוסד לביטוח לאומי מחלק את הלקויות לפי דרגות: קשה, קלה, ובינונית. רק דרגה קשה של  (20% נכות זמנית ויותר) מזכה בסיוע של ביטוח לאומי.

הסוע ניתן רק ללומדים לתואר ראשון ויכול להגיע עד ל- 50,000 שקלים בשנה. סיוע זה כולל, זכאות לקצבת שיקום בסך של כ-2,300 שקלים לחודש, זכאות לסיוע בשכר דירה: עד לסכום של 1,300 בחודש, זכאות למימון שכר לימוד: לפי תעריף אוניברסיטאי של 10,000 שקלים בשנה. הסיוע ניתן ללומדים באוניברסיטאות וגם ללומדים בחלק מהמכללות. וכן על הסטודנט המועמד לזכאות ללמוד במוסד לימודים אקדמי 20 שעות שבועיות לפחות. 

לאחרונה ניתנה הוראה לתת את סל השיקום רק לסטודנטים להם נקבעה לקות למידה חמורה. פקיד השיקום לא מחויה להעניק את סל השיקום לכל סטודנט שנקבעה לו לקות למידה בדרגה קשה.

סטודנטים עם לקויות למידה שונות יכולים לאחד את סעיפי הקשיים השונים שלהם בשל לקות זו ולבצע שיקלול אחוזים, על פי תקנות הביטוח הלאומי. לא אחת קורה שפקידי ביטוח לאומי טועים בהחלטתם להפחית סעיפים שאמורים להיכלל. בדקו אם כך המצב במקרה שלכם ואם כן, ערערו על ההחלטה.

שלבים להגשת בקשת זכאות לביטוח לאומי:

1. טפסים:

א. הורידו טופס תביעה לקצבת נכות באתר ביטוח לאומי.

ב. הוסיפו לבקשה תביעה לקצבת נכות טופס 7801 – הוסיפו כל בעיה בריאותית משמעותית שיש לכם בטופס זה. הוסיפו אבחונים, המלצות ממורים, סיכומי טיפול ודוחות של קלינאית תקשורת או מרפאה בעיסוק. הכינו תיק בו מסמכים המסודרים בסדר כרונולוגי. צרפו תיק רפואי מלא + מסמכים טיפוליים של רופאים והעוסקים במקצועות פרא רפואיים. יש לכלול מסמכים המעידים על מעקב רפואי וסיכומי מצב עדכני. בהתאם לתקנות חוזר מנכ"ל הבריאות משנת 2010 צרפו אבחון ADHD. אבחון לקויות למידה לא מוכר לעניין זה אך לא יזיק לצרפו.

2. ועדה רפואית

שלושה שבועות לאחר שליחת הטפסים, תזומנו לראיון בועדה רפואית בה ישבו רופאים כמו נוירולוג ופסיכיאטר וגם רופאים המתמחים בתחומים אחרים לפיהם הגשתם את הבקשה. תוכלו להביא איתכם אדם נוסף לראיון.

3. קבלת הקצבה

שימו לב! ניתן לקבל תשלומים לשנה אחורה

4. פגישה עם עו"ס שיקום

לאחר אישור דרגת נכות יש להגיש תביעת נכות באגף לשיקום בבטוח לאומי. יש לקבוע פגישה עם עובדת שיקום. טל': *6050

5. אישורים חודשיים

יש להעביר לעו"ס השיקום אישורים כי נכחתם בלימודים וכן קבלות על הוצאות בהן הביטוח הלאומי אישר לכם סיוע.

הכל על מת"ל: אבחון לקויות למידה באוניברסיטה

אבחון-2

סטודנט עם לקות למידה שמגיע למוסד אקדמי מגלה כי על מנת לקבל התאמות במוסד האקדמי, עליו לעשות אבחון נוסף. אבחון מת"ל. האבחון נועד למדוד באופן המדוייק האפשרי אם ישנה לקות למידה, מהו סוגה וחומרתה? ובעקבות כך, לתת התאמות שיאפשרו בדיקה מדוייקת של הידע האקדמי במבחן או עבודה של הסטודנטים עם לקות הלמידה.

לשמחתם הרבה של סטודנטים מאובחנים ב-2009 נחקק חוק זכויות תלמידים עם לקות למידה במוסדות על – תיכוניים. מטרתו של החוק היתה להבטיח שוויון זכויות לסטודנטים מאובחנים. משמעות העניין היא שהחוק שנכנס לתוקף, מחייב את כל המוסדות העל תיכוניים לרבות אוניברסיטאות, להסדיר את נושא האבחון, לבנות מרכזי תמיכה שיתנו שירותי סיוע לסטודנטים עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז. וכן יגברו את המודעות בקרב אנשי הסגל של המוסדות. החוק גם מחייב מתן התאמות בהבחנות.

לפני שנדון באבחון מת"ל נערוך הבחנה בין אבחון קליני שנועד ליצור תוכנית התערבות טיפולית לאבחון פורנזי שנועד לצורך קביעת הזכאות להתאמות וסיוע. האבחון הפורנזי קובע אבחנה מדוייקת של הלקות ושל חומרתה, הוא נעשה באופן חד פעמי ועליו להיות הוגן וקביל משפטית. על כן, הוא משתמש במבחנים סטנדרטיים מתוקננים לפי אוכלוסיית היעד. יש לו כללים ברורים לקביעת הלקות והתאמות בבחינות בהתייחס לאופי הלקות והמבחן.

המת"ל מתייחס ללקות למידה כ"הישגים תת נורמטיביים ביכולת אקדמית מסויימת וביצוע תת-נורמטיבי בתפקודים קוגניטיביים העומדים בבסיס אותה יכולת". אם תעשו אבחון מת"ל יבדקו את האופן בו אתם קוראים, כותבים, מפיקים שפה דבורה ומבינים אותה, את ההבנה הכמותית שלכם, את יכולת ההסקה. תפקודי זיכרון, תפיסה חזותית ושמיעתית, קשב וריכוז, פונקציות ניהוליות ואת המהירות בה אתם מסבסדים את המידע.

כשתעשו את הבחינה תבחינו בכך שהאבחון הוא ממוחשב ושבוחן יהיה נוכח בכל אחד מהשלבים בהם תבחנו. ההוראות של האבחון יופיעו על המסך ותהיה גם אפשרות לשמוע אותם, תהיה אפשרות להתנסות במספר דוגמאות לפני שעונים על האבחון. ואם חשבתם "לעבוד" על המערכת, צפויה לכם הפתעה משום שהמערכת בנויה באופן כזה שהיא שמה לב אם אתם מבצעים מטלות פחות ביעילות במכוון.