הפרעת קשב וריכוז, פתאום עכשיו פתאום היום?

צילום: מלכה היימן

מה זה בכלל הפרעת קשב וריכוז? ולמי בדיוק היא מפריעה?  מדובר במצב נוירו-התפתחותי העובר בתורשה (התפתחותי, כלומר, אם לא יטופל עלול ליצור הפרעות משנה). מאפיין כ-5%-10% מכלל האוכלוסייה, מתחיל לפני גיל 12 ופוגם ביכולות ובאיכות החיים של הסובלים ממנה בלפחות שני שדות עניין עיקריים בחיים (לימודים, חברה, משפחה, תעסוקה, הגשמה עצמית וכו').

אלה הסובלים מהפרעת קשב וריכוז  מתמודדים יום יום עם קשיים במגוון אספקטים בחייהם, לכל אחד הפרעה ייחודית לו, שהתפתחה בסביבה שונה ופעלה על בסיס קוגניטיבי, רגשי וגופני ייחודי וחד פעמי. חלק יסבלו מהעדר כישורי תכנון וארגון, יפסידו פגישות, ינהלו את הזמן באופן כושל.

לא מן הנמנע, ששולחן העבודה שלהם יכיל ערמות של דפים אליהם הם יתייחסו "אחר כך", חלק לא יצליחו לעקוב אחר הוראות (ומכאן גם סביר להניח שהם לעולם לא ייהנו משלל הפונקציות שמציע שלט הטלויזיה …), רשימת הפרויקטים שהם התחילו גדולה יותר מאלה אותם הם יצליחו לסיים ואם זה לא מספיק אז אחוז ניכר מהם לא יצליחו להתמיד לאורך זמן  בעבודות, לימודים, תחביבים ואפילו במערכות יחסים.

הסובלים מהפרעה זו ימצאו דרכים שונות ומקוריות לחפות על הפרעת הקשב והריכוז, הם יהפכו להיות  דברנים, דעתנים, צדקנים, חולי שליטה, ליצני הכיתה, בעלי זיכרון חזותי, מילולי ושמיעתי הרבה מעל הממוצע, מלאי קסם אישי כריזמה  ויכולת להתחבב, מקוריים, לא צפויים, רגשניים ורגישים, סנטימנטליים או ציניקנים הכול מהכול ולפעמים גם במקביל…

ידוע כי באופן סטטיסטי, הלוקים בהפרעת קשב וריכוז מעורבים יותר בתאונות דרכים, תאונות ביתיות, ופעילות של ספורט אקסטרים, חלקם מוצאים במריחואנה ובאלכוהול מפלט מה"רעש" התמידי שמלווה אותם, וחלק לא מבוטל מהם עלול לסבול מהפרעות מצב רוח וחוסר יציבות רגשית שיעיבו על כל מה שהם יעשו.

מעניין לבדוק למה בשנים האחרונות צצו להם עוד ועוד אנשים שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב וריכוז?, איפה הם היו עד עכשיו? ולמה בכלל האבולוציה אפשרה להם להגיע עד הלום?

אלופי הציידים והלקטים בורכו בהפרעת קשב וריכוז, היכולת שלהם להגיע לביצועים מעולים תחת לחץ, להיות יצירתיים ומקוריים עמדה לצדם ושמרה להם מקום של כבוד בחברה האנושית משך מאות אלפי שנים.

בשנים האחרונות, התרבות שלנו הפכה להיות אחרת ממה שהורגלנו אבולוציונית; הישגים אקדמאיים עומדים בראש סדר העדיפויות השאיפה אליהם הפכה  להיות נחלת הכלל (כמה אנשים מהדור הישן של הסבים והסבתות שלנו למדו יותר משמונה שנות לימוד?) תפקוד תקין בחברה עטורת הגירויים שלנו הפך להיות יותר ויותר קשה עבור הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

סטודנט בימינו חייב להיות בעל משאבי קשב מופלאים, השיעורים הם אינטראקטיביים, יום הלימודים ארוך, הציפיות והשאיפה למצוינות גוברות, הצורך לחלוש על  טלפון נייד שמריץ במקביל עדכונים ברשתות חברתיות, תיבת מייל פעילה, צ'אט, פרסומות מתוך באנרים מרצדים, צלצולי טלפון, מסרונים, הודעות וואטס אפ ועוד ועוד עוד.. רק אלה יש בהם בכדי להתיש גם את אלו שאינם סובלים מבעיות קשב וריכוז.

אלו המוצאים את עצמם בתוך מועדון מאותגרי הקשב והריכוז ישמחו לדעת שיש פתרונות שונים ומגוונים, טיפולים תרופתיים בשילוב עם טיפולים פסיכולוגיים והתנהגותיים יכולים לשפר לאין ערוך את איכות החיים.

אם את או אתה מרגישים שמה שנכתב פה מדבר אליכם ונוגע בכם, הדרך הטובה ביותר להתחיל להתמודד עם נושא זה היא לעבור אבחון מסודר אצל פסיכיאטר מבוגרים המבין בכל הקשור להפרעות קשב ויודע כיצד לאבחון נכון ולא פחות חשוב מזה, גם להתאים טיפול אינדיבידואלי שיכול לתת מענה וכלים מעשיים להתמודדות עם ההפרעה, ללמוד לחיות איתה ואפילו לנתב אותה לאפיקים פרודוקטיביים.

דר' מור פורבין,

פסיכיאטר מבוגרים

מרכז תחום הפרעות הקשב וריכוז מבוגרים במכון אניגמה פלוס

תגובות

תגובות לכתבה זו

Bookmark the permalink.