מדריך להכנת עבודה סמינריונית: חלק ראשון

images (28)

סמסטר שלם הקשבת להרצאות בנושא שמעניין אותך יותר או פחות, הגעת להרצאות ואף בחרת לך נושא לעבודה סמינריונית. איך להתחיל? מה לעשות כדי שהעבודה הסמיניריונית תצליח?. במקרים רבים עבודה סמינריונית יכולה להוות קיר טיפוס מאתגר ביותר. היא כוללת איסוף חומר, התייעצות עם המרצה או המנחה, קריאה של טקסטים רבים ועוד. יש טעם רב בלהפוך חוויה זו לחוויה מאורגנת יותר וזו הכוונה של הכתבה הבאה.

שלב ראשון: תכננו בגדול. קחו לוח שנה חודשי וסמנו את הזמן בו אתם מתכננים להגיש את העבודה הסמינריונית – כשבוע לפני מועד ההגשה שקבע המרצה. עשו זאת כדי להיות מוכנים למקרה בו לא תעמדו בזמנים שאתם מתכננים. חלקו את עבודת הסמינר לחלקים. איסוף חומר, קריאת החומרים הנדרשים, מפגש עם המנחה, כתיבת החלק התאורטי, מחקר, כתיבת החלק המחקרי, הגהה ועוד קטגוריות המתאימות לעבודתכם.

סמנו בלוח החודשי את הזמן שתקדישו לאותו החלק בעבודה הסמינריונית. הזמן המינימלי לעשיית כל אחד מהחלקים לא יכול להיות נמוך משעתיים בהן ניתן ללמוד באופן מרוכז ובין לבין לעשות הפסקות קצרות. נסו לעשות הפסקות של 10-15 דקות ולא יותר. כוונו התראה בשעון או בסמארטפון לזמן אותו אתם מעוניינים להשקיע במשימה וצאו לדרככם.

שלב שני: פתחו יחסים טובים עם המרצה שלכם. שוחחו על העבודה הסמינריונית. לפני השיחה כתבו לעצמכם בנקודות על מה תרצו לשוחח, כתבו נקודות להבהרה,אל תתביישו לבקש פירוט נוסף של דברי המרצה במקרה שלא הבנתם. דברו על הצרכים המיוחדים שלכם: הארכת זמן ההגשה, צורך במתן הסברים נוספים ועוד. חלק מהמרצים יתאמצו למתן הנגשה טובה יותר של העבודה הסמינריונית. לפגישה זו הביאו אתכם מכשיר הקלטה כדי שתוכלו להאזין למפגש בשנית במידת הצורך.

שלב שלישי: מפו את החומרי הלימוד שאספתם. כתבו את כל הכותרות על דף מאורגן וסמנו על פי סדר עדיפויות איזה מאמר הוא המאמר המתאים ביותר לנושא העבודה ואת החלק הרלוונטי ביותר שלו. אין צורך לקרוא את כל המאמרים או את המאמרים במלואם. את המאמרים החשובים ביותר יש לקרוא, על האחרים ניתן לרפרף.

אם אתם מתקשים בנושא הקריאה – אל תהססו, היעזרו בשותפים לעבודה הסמינריונית או סטודנטים נוספים שהשתתפו בסמינר. צרו מפגש בו דנים על המאמרים, ושבו תוכלות לתרום באופן אחר שאיננו כולל קריאת מאמרים. לדוגמא, ארגון המפגש, הקלטתו ושליחה למשתתפים, העלאת שאלות לגבי המאמרים וכתיבת סיכום המפגש.

תגובות

תגובות לכתבה זו

Bookmark the permalink.