האם יש לי ADHD?

images (20)

הפרעת קשב וריכוז חובקת תחומי חיים רבים; קריירה, זוגיות, משפחה, לימודים, חברה ועוד. מבוגרים שמתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז בחיי היום יום חווים קשיים מרגע לרגע ואורח חייהם מקשה על השגת מטרותיהם.

כך לדוגמא, אם מבוגר המאובחן עם הפרעת קשב וריכוז מראה סימפטומים של קשיי התארגנות הוא עשוי להתקל בקשיים בהתמודדות בברוקרטיה עם הרשויות, קושי לקום בבוקר ולהגיע בזמן לעבודה, קושי להספיק מטלות בעבודה בגלל ארגון זמן לא נכון, שכחה של מטלות ביתיות, שכחה של מיקום המפתחות/משקפיים, קושי בניהול לוח זמנים, קושי בתפקודי ההורות הדורשים התארגנות והערכות.

קשיים אלו כשאינם מטופלים עשויים לגרום לתחושת תסכול רב וחוסר אונים בקרב המבוגר המאובחן בהפרעת קשב וריכוז. לפני 20 – 30 שנה המודעות להפרעת קשב וריכוז היתה נמוכה וילד שהפגין סימפטומים האופייניים למחלה נחשב בעיניי סביבתו כעצלן, חולמני, "עם קוצים בישבן", לא ממשמש את הפוטנציאל שלו ועוד.

בתקופה ההיא למעטים ניתנה הבחנה של הפרעת קשב וריכוז הן בגלל חוסר המודעות והן בגלל שבאותה התקופה אפילו מאמרים מקצועיים לא ערכו הבחנה בין הפרעת קשב וריכוז ללקות למידה. המצב ייצר ילדים מתוסכלים, "כלואים" בתוך כיתתם ללא מענה לקשייהם, ילדים בעלי תחושה שלא משנה מה יעשו לא יצליחו לסגל לעצמם הערכה עצמית חיובית מתוך החוויה הבית ספרית משום שהסביבה ייחסה להם תכונות אלו.

ילדים אלו התבגרו עם תחושת ערך עצמי פחותה, לו היה בנמצא האדם שיכל לתת לתופעה שם ולאחר מכן טיפול, לא היה נדרש מילדים אלו לעבוד את שעברו. וכיום כשהם מבוגרים ומתמודדים עם אותם הקשיים; רמת מוסחות גבוהה, אימפולסיביות וקושי לשבת במקום אחד, יכולים הם לבחון ולאבחן את האפשרות שאכן הם מתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז ולטפל בה. רובם לא עושים זאת, על פי המחקר (שנערך באירופה).

ד"ר אסתר סובנקי (2013) חקרה את ההתנהלות הפרמקולוגית של מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז בגרמניה וגילתה כי שיעור המבוגרים המאובחנים נמוך מ-0.5% בניגוד לשיעור התממודדים עם הפרעת קשב וריכוז 3-4%. מבוגרים המאובחנים עם ADHD בסובלים מערך עצמי נמוך, חרדה, דיכאון, קושי בשמירה על קשרים חברתיים, קשיים בהורות, שימוש בחומרים מסוכנים.

מחקרה של ד"ר סובנקי מציע כי שימוש בטיפול פרמקולוגי עבור מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז עשוי להפחית לא רק את הסימפטומים המקושרים להפרעה אלא גם את תוצרי הלוואי שנובעים ממנה.  טיפול פרמקולוגי איננו הפתרון היחיד.

אם יש לכם סימפטומים של הפרעת קשב וריכוז יתכן שמצבכם יוטב במקרה שתשתתפו בתכנית אימון להפרעת קשב וריכוז. תוכניות האימון נועדו לאפשר מסגרת ארגונית אישית לחיי היום יום שיאפשרו לכם לנהל את חייכם באופן מייטבי.

אפשרות נוספת שמיטיבה מעט עם הסימפטומים היא מדיטציה, היכרות עצמית ומודעות לרגע הנוכחי. מדיטציה מאפשרת הבנה של הרגלים ודפוסים אוטומטיים והיכרות עימם ולאחר מכן שינויים, כמו כן, היא מאפשרת ויסות מוגבר של תחושות ורגשות תוך קבלה של נוכחותם.

טיפול בשיטת CBT נועד להפחית מצוקה נפשית עקב סימפטומים של ההפרעה ונמצא יעיל. הפחתה זו תיעשה על ידי שינוי התנהגות ומודעות ושינוי מחשבות לא רציונליות (קוגניציה).

המילה קוגניציה מתייחסת למחשבות, תפיסות, אמונות והחלטות. הפגישות הטיפוליות תחומות במספר מפגשים מוגבל והינן מכוונות מטרה מדידה ומוגדרת מראש. על פי שיטה זו הבוגר המאובחן בהפרעת קשב וריכוז הוא שותף פעיל לתהליך הטיפול הן מתוך הבנת הבעיה והן מתוך אופן פתרונה (מאיירס, 2011).

תגובות

תגובות לכתבה זו

Bookmark the permalink.